6 klausimai sau, jei domina mobiliųjų aplikacijų kūrimas

root Straipsniai

Mobiliųjų aplikacijų kūrimas

Nuolat gauname elektroninių laiškų iš įmonių ar privačių verslininkų, kurie nori kurti savo mobiliąją aplikaciją (angl. mobile application, app). Beveik visi šie laiškai prasideda panašiai: „Turiu idėją mobiliajai aplikacijai“, „Kiek kainuotų sukurti labai paprastą aplikaciją?“, “Mus domina mobiliųjų aplikacijų kūrimas”.

Prieš penkis metus mobiliosios aplikacijos daugiausiai buvo skirtos pramogai, šiandien jos tampa visa apimančiais verslo įrankiais, kurie gali padėti verslui padidinti našumą ir darbuotojų mobilumą.

Mobiliųjų aplikacijų kūrimas gali atverti duris į naujas rinkas, padėti sekti klientų pirkimo istoriją ir, atsižvelgiant į tai, geriau juos informuoti bei suteikti Jums išsamesnę informaciją apie klientus ir jų motyvaciją.

Ar kada galvojote apie mobiliosios aplikacijos kūrimą savo verslui? Ar sistemos, kurias naudojate, jau turi mobilias prieigas ir funkcionalumą?

Mobiliųjų aplikacijų patrauklumas – akivaizdus. Kliūtys, kurias reikės įveikti kuriant savo mobiliąją aplikaciją, – sąlyginai nedidelės, o rezultatai – daug žadantys. Investuodami pakankamai nedaug laiko ir pinigų, galite paversti savo idėją stabiliu pajamų šaltiniu.

Tam, kad Jūsų aplikacija teiktų visą minėtą naudą, pirmiausia turite viską gerai apgalvoti ir suplanuoti.

Žemiau pateikiame tai, ką reikia žinoti prieš pradedant kurti mobiliąją aplikaciją. Jeigu rimtai galvojate apie savo mobiliosios aplikacijos kūrimą ir turite gerą idėją, Jums derėtų sau atsakyti į šiuos klausimus prieš išleidžiant aplikacijos kūrimui net ir vieną centą.

1. Ar yra verslo poreikis?

Net jei ir labai norite sukurti mobiliąją aplikaciją, turėkite omenyje, kad įmonei ji nebūtinai yra reikalinga. Jūs galite išpildyti troškimą – bet neišspręsti verslo poreikio.

Kokį uždavinį bandote išspręsti savo mobiliosios aplikacijos pagalba? Pavyzdžiui, turite darbuotojų, kurie vyksta pas klientus, tai gali būti aptarnavimo technikai arba pardavimų vadybininkai. Yra sukurta daugybė aplikacijų nutolusių darbuotojų ir aptarnavimo technikų darbui ir valdymui, dėl kurių išvengiama nenašaus jų darbo prie kompiuterio.

Tarkime, Jūsų versle aptarnavimo technikai dirba statybos objektuose. Dažnai tokie objektai yra toli nuo artimiausio kompiuterio. O galbūt Jūs esate įmonė, kuri siunčia savo aptarnavimo technikus į statybos objektus net į kitą planetos pusę. Tokiu atveju Jums mobilioji aplikacija gali suteikti tikrai naudingų duomenų apie darbuotojų buvimo vietą, darbų būklės ataskaitų ar bet kokių kitokių duomenų surinkimui ir fiksavimui įvykio vietoje.

2. Koks aplikacijos tikslas ir kokias funkcijas ji turi atlikti?

Kai nuspręsite, kad aplikacija būtų naudinga Jūsų verslui, būtinai apsibrėžkite, ką ji turi daryti, t.y., kokia jos koncepcija ir tikslas. Tai – viena iš sričių, kurių neverta daryti paskubomis. Šią dalį būtina padaryti teisingai prieš pradedant investuoti į mobiliąją aplikaciją.

Mes tikime lean startup procesu, kuriuo teigiama, kad pirmiausiai reikia sukurti vertės hipotezę tam, ką Jūs norėsite suprogramuoti. Yra trys esminiai punktai, į kuriuos reikia atsižvelgti, kad nustatytumėte norimą sukurti vertę.

a. Tikslinė rinka. Ar norite kurti aplikaciją tam, kad pritrauktumėte naujų, ar išlaikytumėte jau turimus klientus? Ar norite geriau sekti darbuotojų rezultatus, ar suteikti jiems produktyvumą didinančius įrankius, kol jie bus kelyje ar pas klientą? Šie esminiai klausimai turi būti įvertinti pirmiausiai ir, jei esate tokie kaip daugelis verslų, greičiausiai poreikis bus visiems šiems dalykams. Jei taip yra, turite apsispręsti, kuris iš šiuos poreikius turinčių tikslinių rinkų Jūsų verslui duos didžiausią investicinę grąžą.

b. Galutinis vartotojas. Šis dalykas eina koja kojon su tiksline rinka. Kas yra jūsų galutiniai vartotojai? Tai – esami klientai, potencialūs klientai ar abu variantai? O jeigu tai – darbuotojai, vadybininkai arba savininkai? Kas yra naudos gavėjas iš Jūsų aplikacijos?

Atkreipkite dėmesį, kad tai – nebūtinai bus galutinis vartotojas. Jei norite sukurti aplikaciją, kuri seks Jūsų darbuotojų buvimo vietą, naudą gaus savininkas ar vadybininkas labiau nei darbuotojas. Jų atveju tai reiškia, kad per pietus bus geriama mažiau alaus.

c. Kontekstas. Galiausiai, reikia grįžti prie bendros aplikacijos kuriamos vertės ir paklausti, kaip ji įsilies į kitus Jūsų projektus ir sistemas. Kitaip tariant, ar ši aplikacija bus atskira aplikacija, ar tokia, kuri bus susijusi su egzistuojančia Jūsų verslo valdymo sistema?

Idėja, kaip identifikuoti poreikį ir nuspręsti, kas bus gaminama, yra tokia svarbi, kad norėtume kaip pavyzdį pateikti, kaip nusprendžiama imtis kurti mobiliąsias aplikacijas. Svarbiausiai, reikia sukurti teorinį pagrindą (hipotezę), kuri suteiktų pridėtinę vertę klientams. Tada reikia ištestuoti šias prielaidas klausiant kliento, ar jos teisingos.

Tikime, kad mobilūs įrenginiai yra daugiau nei nebūtinas priedas kompanijos verslo valdymo sistemai. Mūsų tikslas yra sukurti aplikaciją būtent mobiliems įrenginiams, kuri optimizuotų vartotojo patirtį tiems įrenginiams, kurie būtų naudojami.

Mūsų klientai praleidžia daugiausiai laiko aptarnaudami klientus. Neproduktyvu tiems žmonėms švaistyti laiką ieškant kompiuterio surasti informacijai ar įvesti duomenis į valdymo sistemą.

Dar daugiau, kai kurie mūsų klientai turi „popierinius“ procesus, kur technikai užrašinėja užrašus ant popieriaus, o kažkas kitas turi tą informaciją įvesti į kompiuterį. Mobili aplikacija leidžia bet kuriam darbuotojui pažiūrėti ir įvesti informaciją bendraujant su klientu, dirbant lauke ir kelyje.

3. Ar norite, kad kuriama mobilioji aplikacija būtų reklamos priemonė jau veikiančiam verslui?

Jeigu Jūsų kuriamos mobiliosios aplikacijos tikslas pristatyti Jūsų automobilių saloną, jachtklubą, aludę ar bendruomenės centrą, tai greičiausias būdas įgyvendinti tikslą būtų samdyti vietinę mobiliąsias aplikacijas kuriančią įmonę.

Jums nereikės daug gilintis į procesus, tiesiog parodykite jiems mėgiamas panašias programėles, duokite teksto, nuotraukų ir video, kuriuos norėtumėte parodyti mobiliojoje aplikacijoje. Jei galite – sugalvokite kokią nors naudingą Jūsų mobiliosios aplikacijos funkciją.

„Apple“ sugriežtino priėmimo į „AppStore“ sąlygas ir išskirtinai reklaminės mobiliosios aplikacijos rizikuoja būti nepatvirtintos ir neišleistos. Jei norite kuo daugiau parsisiuntimų – planuokite, kad aplikacija bus nemokama ir tuomet, kai jūsų sukurta mobilioji aplikacija bus patalpinta „AppStore“, pareklamuokite ją visiems savo klientams.

Pateikiame keletą patarimų, padėsiančių išvengti dažnai pasitaikančių klaidų:

1. Nebandykite daryti visko per daug

Pirma programinės įrangos taisyklė – sukurti dizaino dokumentą, kuriame aprašoma aplikacijos idėja, funkcijos, veikimo principai, ir jo laikytis. Aiškus planas apibrėžia, kokią aplikaciją darysite ir kokius duomenis norėsite integruoti, rinkti ir teikti. Jūsų aplikacija negali atlikti visų funkcijų vienu metu ir tikti visiems žmonėms. Siaurinkite apimtis ir susitelkite į esminius dalykus. Jeigu prireiks, visada geriau sukurti antrą ar trečią aplikaciją, jeigu visos funkcijos pasidaro per didelės savo apimtimi.

Pavyzdžiui, Jūs norite aplikacijos savo parduotuvei. Jūs norite pirkėjams pranešti apie akcijas ir pasiūlymus, žinoti jų pirkimo istoriją, kad geriau suprastumėte jų poreikius. Taip pat norite leisti jiems patiems pasitikrinti kainas parduotuvėje, todėl aplikacijoje padarote brūkšninio kodo (barkodo) skanavimo funkciją ir kainų duomenų bazę. Ties tuo ir apsistokite. Jei norite toje pačioje aplikacijoje stebėti, kokie produktai geriausiai parduodami, matyti, kada jų pardavimai krenta, ir informuoti klientą, turėtumėte kurti atskirą aplikaciją.

2. Išvenkite augančio funkcijų kiekio (angl. Feature creep)

Jūsų dizaino dokumentas yra šventas. Jeigu nėra mirtino reikalo pakeisti dokumentą, jis turi likti koks yra. Pateisinama tik ta priežastis, kad be pakeitimo Jūsų kompanijai bus didelis smūgis. Esminė taisyklė – kai dizaino dokumentas yra „patvirtintas“, niekas nepridedama ir taškas. Atkreipkite dėmesį, kad klaidų taisymas ir naujų funkcijų pridėjimas – du skirtingi dalykai.

3. Kai dvejojate – klauskite

Jei nežinote, ką aplikacija turėtų daryti, tiesiog paklauskite. Sudarykite savo tikslinę grupę iš klientų duomenų bazės ir paklauskite jų, ko jie pageidautų iš Jūsų kuriamos aplikacijos. Kas jiems padėtų labiausiai? Kas juos nudžiugintų? Jei paklausite, jie tikrai atsakys ir atsakymai ne tik Jus nustebins, jie tikriausiai gerokai skirsis nuo to, ką galvojate Jūs. Klausykite savo klientų. Jie žino, ko jiems reikia geriau nei Jūs.

4. Testuokite, testuokite, testuokite

Blogiausia, ką galite padaryti – išleisti netestuotą aplikaciją. Jei netestuojate, nepertestuojate ir dar kartą netestuojate – nudegsite. Nedaug dalykų taip sugadins Jūsų santykius su klientais kaip, jeigu vietoje žadėto mėnulio ir žvaigždžių, jie gautų didelį gabalą smirdančio supuvusio sūrio.

Nedarykite to. Niekada. Jei aplikacija neparuošta deadline’ui, – ji neparuošta. Geriau išleisti vėliau ir nepriekaištingai negu išleisti bet kada ir palikti netvarkos įspūdį.

Nekurkite sau papildomų problemų ir galvos skausmų.

5. Tai – iteracinis procesas

Nemanykite, kad išleidote aplikaciją ir baigta. Deja. Greičiausiai niekada nebus baigta. Kai tik aplikacija išeina į gyvenimą ir Jūsų klientai pradeda ją naudoti, kyla naujos idėjos. Patobulinimai patys pradės prašyte prašytis. Tada pats laikas surinkti klientų atsiliepimus ir pageidavimus, pradėti rengti dizaino dokumento versiją 2.0.

3. Kaip aplikacija atrodys?

Kai kurie teigia, kad, kai tik nusprendėte „žodžiais“, ką Jūsų aplikacija darys, reikia nuspręsti dėl platformos. Mes nesutinkame. Mūsų nuomone, kol nežinote, ką gaminate, tol nežinote, kaip tai atrodys. Galiausiai viskas priklauso nuo vartotojo sąsajos.

Nepriklausomai nuo to, ar aplikacija skirta planšetei, ar išmaniajam telefonui, „iPhone“ ar „Android“, visa tai visiškai nesvarbu, kol Jūsų vartotojo sąsaja neatrodo nepriekaištingai. Taigi, mūsų manymu, kitas žingsnis būtų pasidaryti aplikacijos maketą. Maketas yra tiesiog piešinys. Tiesą sakant, pats paprasčiausias būdas bendrauti su programuotoju dėl to, ką jis turi padaryti, yra nupiešti piešinį. Prisiminkite mokyklą – kad ir kokie Jūsų piešimo įgūdžiai buvo tada – dabar tai ypatingai pravers. Paprasčiausiai išreikškite piešiniu tai, kaip atrodys vaizdas ekrane, kokie mygtukai, užrašai ar paveikslėliai bus jame išdėstyti. Pradžiai pakaktų ir nupiešti dėžutes su žodžiais juose.

Dažnai programuotojai pradeda nuo HTML5 mobilios svetainės imituojančios aplikaciją, tam, kad geriau įsivaizduotų ją. Deja, dažnai taip pridedama per daug funkcijų ir visa vartotojo sąsaja atrodo gremėzdiška. Todėl labai svarbu, kaip klientas įsivaizduoja aplikaciją. Jei tokio įsivaizdavimo nebūtų pateikta, programuotojai suprogramuotų visiškai ne tą aplikaciją.

Atminkite, vartotojo sąsaja yra svarbiausia. Gavus eskizą iš kliento, galima pateikti žymiai realesnį mobiliosios aplikacijos maketą. Mažoms aplikacijoms įmanoma padaryti greitus veikiančius interneto naršyklėje maketus, o didesnėms dažnai geriau naudoti specialias maketavimo sistemas, tokias kaip „Balsamiq“ ar „Axure“. Tik tada, kai turite maketą, pradėkite mastyti apie sekantį klausimą.

4. Kokius įrenginius palaikyti?

Klausimas apie tai, kokiam mobiliajam įrenginiui kurti, yra labai aštriai diskutuojamas tiek techniniuose, tiek finansiniuose ratuose. Rinkoje vykstanti kova tarp „Apple“ ir „Google“ yra labai įdomi ir žiauri. Taip pat negalima visiškai išbraukti „Microsoft“ ar net „Blackberry“. Bet kuriuo atveju, turint maketą ar eskizą rankose, sprendimas dėl to rinktis išmanųjį telefoną, planšetę ar abu bus labiau pasvertas, nebus tiesiog spėliojama, ko labiau nori Jūsų vartotojas. Mes rekomenduojame prieš priimant šiuos sudėtingus sprendimus tiesiog paklausti savo galutinio vartotojo.

Jeigu gaminate aplikaciją vidiniam naudojimui, vadovybė gali nuspręsti dėl vieno įrenginių modelio arba apklausti darbuotojus. Žinoma, daug lemia ir pati aplikacija – jei darote „prietaisų skydelį“ finansų ir esminių verslo rodiklių peržiūrai, planšetė bus žymiai efektyvesnė už išmanųjį telefoną.

Jei Jūsų vartotojai yra klientai, tada būtų efektyviau apklausti vartotojus. Dažnai tokia apklausa parodo, kad pusė klientų naudoja „Android“ išmaniuosius telefonus, o kita pusė – „iPhone“.

Jei aplikacijos tikslas yra pritraukti naujus klientus – sprendimas bus dar sudėtingesnis. Jums reikėtų ištirti savo potencialių tikslinių klientų demografiją. Labai geras šaltinis tokiu atveju yra „AppFigures“ vieši topai. Raskite aplikacijas kurios daro tai, ką norite sukurti, ir ieškokite informacijos apie jas „AppFigures“. Ten galėsite peržiūrėti topus pagal įrenginių tipą ir aplikacijų parduotuvę bet kokiai aplikacijai kuri patenka į top 400 aplikacijų savo kategorijoje.

5. Kas gamins Jūsų aplikaciją, kiek tai kainuos?

Šie klausimai užduodami kartu, nes jie labai susiję. Daug kur galima rasti gerų programuotojų, galima dirbti su laisvai samdomais programuotojais, turinčiais labai įvairaus lygio patirtį iš viso pasaulio, tačiau, žinoma, reikia būti labai atsargiems. Dažnai tokie atvejai baigiasi nesėkme. Dėl begalės vadybos ir susikalbėjimo problemų, ne visi gerai supranta Jūsų kalbą, ne visi nutolę laisvai samdomi programuotojai yra sąžiningi ir toks darbo modelis gali tapti labai sudėtingu iššūkiu. Tuo metu, programavimas reikalauja nuolatinio, labai aiškaus ir itin preciziško bendravimo.

Geriausiai dirbti su vietine įmone – taip tikrai bendrausite viena kalba, bus lengviau kontroliuoti progresą. Tai galbūt ir kainuos šiek tiek daugiau, tačiau dirbsite su patikimesniais, labiau patyrusiais ir įvairius projektus bei įvairias problemas sprendžiančiais specialistais.

Prieš galvojant apie kainą, patartina galvoje turėti ir investicinės grąžos skaičiavimą. Bandymas kirsti kampą ar pataupyti dažniausiai kainuos Jums daug daugiau ilguoju laikotarpiu.

Planuokite sugaišti mažiausiai 4–6 savaites paprastos aplikacijos dizainui, programavimui, testavimui ir išleidimui į aplikacijų parduotuvę. Patvirtinimas „Google“ parduotuvėje užtrunka iki 2 valandų, o „Apple“ – iki 5 darbo dienų, jeigu aplikacija atitinka keliamus parduotuvės reikalavimus ir politiką. „Apple“ taip pat gali atmesti aplikaciją jei yra išleista per daug tokių aplikacijų parduotuvėje. Pavyzdžiui, tikrai nebus priimtos aplikacijos „žibintuvėliai“, nes jų tiesiog yra per daug. Jei vis dar galvojate gaminti būtent tokią aplikaciją, greičiausiai pilnai neperskaitėte šio teksto. Maža aplikacija gali kainuoti tarp 3000–10000 JAV dolerių. Jei dirbsite su didele įmone, reikalaujate daug unikalios grafikos bei integruosite su sudėtinga serverine aplinka – planuokite gerokai didesnes išlaidas.

Jeigu neturite dizaino gabumų, Jums reikės samdyti tiek programuotoją, tiek dizainerį. Ir jie tikrai nepigūs – ypač programuotojai, kurie, dėl visur skelbiamo kvalifikuotų darbuotojų trūkumo, pasižymi nemažomis kainomis. Patarimas tiems, kurie neturi didelio investicijų fondo, – raskite kūrybingą metodą sugeneruoti kapitalui.

Ši pamatinė paklausos/pasiūlos dinamika taip pat reiškia, kad daugelis programuotojų prašys pakankamai rimtų sąlygų. Pavyzdžiui, nemažo avansinio mokėjimo už kelių savaičių (ar net kelių dienų) darbą. Ir, jei geri programuotojai šiuo metu nėra pilnai užimti, tai dažnai rodo, kad jie iš dalies nėra linkę įsipareigoti ilguoju laikotarpiu. Taigi jeigu norite dirbti rimčiau negu greitų pajamų gavimas, raskite programuotoją, galės įvykdyti projekto atnaujinimus, o ne Jus mes, kai tik Jūsų produktas išeis į viešumą.

Būtinai pasirašykite sutartį. Jei nenorite samdyti teisininko, paprašykite programuotojų pateikti savo tipinę sutartį.

Jei galite, taip pat geriau dirbti su vietiniais programuotojais arba bent jau su žmonėmis, kurie galės su Jumis reguliariai bendrauti internetu. Kas savaitę eiti pasikalbėti prie alaus su savo programuotojais ir dizaineriais, tikrai padės tobulinant Jūsų aplikaciją.

Taip pat neišvengiami leidybos kaštai – 100 dolerių per metus – „Apple“ ir 25 doleriai per metus – „Google“, kurie būtini norint išleisti savo programėlę į jų parduotuves. Todėl rezervuokite šiek tiek pinigų ir šiems reikalams.

6. Kaip Jūs reklamuosite savo aplikaciją savo klientams ir ką su ja darysite, kai ją sukursite?

Galite sukurti geriausią aplikaciją pasaulyje, tačiau, jei niekas apie ją nežinos, šis projektas neturės didelės investicinės grąžos.

Neblogai veikia QR kodų panaudojimas plakatuose parduotuvėje ar kitoje rinkodaros medžiagoje. Nepamirškite „Facebook“ ir kitų socialinių tinklų.

Kai išleidžiate aplikaciją ir turite vartotojų, būtinai užtikrinkite, kad aplikaciją atnaujinsite ir efektyviai išnaudosite push notification funkcijas. Tiesa, ne iki tiek, kad žmonės norėtų ignoruoti Jūsų žinutes.

Mes sukūrėme eilę aplikacijų klientams, jas prižiūrime ir valdome. Jei teisingai naudojate ir valdote aplikaciją, ji gali būti vienas iš geriausių rinkodaros įrankių Jūsų verslui. Kiekvienas su savimi turi telefoną ir, jei vartotojas parsisiuntė Jūsų aplikaciją, tai greičiausiai jis nori gauti informaciją iš Jūsų.

Kad ir kokie būtų atsakymai į šiuos klausimus – jei galvojate apie savo aplikacijos kūrimą – susisiekite su mumis.

Parengta pagal:

https://www.udemy.com/blog/making-an-app/
http://exumatech.com/blog/building-a-mobile-app/
http://www.neoscopeit.com/2014/04/12/thinking-of-building-an-app-five-things-to-consider-before-you-start/

Turite klausimų ar pasiūlymų?

Norėtumėte gauti mūsų portfolio ar pasiūlymą?